Dozowniki mydła to urządzenia, które nie tylko znacznie ułatwiają aplikację środka myjącego, ale również podnoszą poziom higieny w łazience. Nie dziwi więc fakt, że szybko stały się niezbędnym wyposażeniem łazienek domowych oraz w przestrzeni publicznej. W zależności od potrzeb, do wyboru mamy tradycyjne dozowniki na przycisk, dozowniki łokciowe oraz automatyczne. Urządzenia te można jednak podzielić również na rodzaje obsługiwanych mydeł, np. w pianie lub w płynie.

Nowoczesne dozowniki mydła

Wybór dozowników na mydło powinien być uzależnionych od potrzeb gości łazienki oraz wydajności. W domowych warunkach doskonale sprawdzają się dozowniki nablatowe na mydło w płynie, które dostępne są w wielu kolorach i rodzajach. Wykonane są zarówno z plastiku, jak i ze szkła, porcelany lub gumy. Podczas ich wyboru kierujemy się głównie wyglądem, ponieważ ich funkcjonalność jest identyczna – każdy z dozowników ma formę pojemnika z pompką, która pod wpływem nacisku dozuje mydło.

Bardziej zaawansowane są natomiast nowoczesne dozowniki mydła do użytku profesjonalnego. Do wyboru mamy tutaj:

  • dozowniki tradycyjne – pobieranie mydła odbywa się w tym przypadku poprzez naciśnięcie przycisku. Rozwiązanie to jest wygodne, jednak trudno zaliczyć je do higienicznych. W łazienkach publicznych z urządzenia każdego dnia korzystają setki osób, co znacznie ułatwia przenoszenie krzyżowych zakażeń bakteryjnych.
  • dozowniki łokciowe – to rozwiązanie chętnie wykorzystywane przez placówki służby zdrowia oraz prywatne gabinety, gdzie wysoki poziom higieny jest bardzo istotny. Dozowanie mydła odbywa się tutaj za pomocą specjalnej metalowej dźwigni obsługiwanej łokciem, która została zamontowana do urządzenia. Uniknięcie bezpośredniego kontaktu urządzenia z dłoniami minimalizuje ryzyko przenoszenia się bakterii.
  • dozowniki automatyczne – urządzenia te zaliczyć można do najbardziej higienicznych dozowników mydła. Fakt ten wynika z możliwości bezdotykowego dozowania mydła. Dzięki wbudowanemu w dozownik sensorowi ruchu mydło dozowane jest automatycznie, kiedy podstawimy ręce pod urządzenie.

Każdy z omówionych systemów obsługuje nie tylko mydło w płynie, ale również w pianie i sprayu. Warto więc przed zakupem zastanowić się, jaki rodzaj mydła chcemy wykorzystywać w przyszłości.

Nowoczesne dozowniki mydła w płynie

Mydło w płynie wciąż stanowi jeden z najpopularniejszych środków myjących. Fakt ten wynika z łatwej dostępności, stosunkowo niskiej ceny oraz szerokiego wyboru. Dozowniki na mydło w płynie goszczą w wielu polskich domach oraz w przestrzeniach publicznych.

Nowoczesne dozowniki mydła w pianie i w sprayu

Wśród nowych rozwiązań myjących znajduje się mydło w pianie i w sprayu, które dzięki zastosowaniu nowoczesnych dozowników są propozycją wydajniejszą od tradycyjnego mydła w płynie. Ich zaletą jest również znaczna oszczędność wody, ponieważ wytworzenie piany zajmuje niewiele czasu. Propozycje te wciąż nie należą do najtańszych ze względu na swoją świeżość na rynku, jednak inwestycja w dozownik pozwala wybierać zarówno pomiędzy mydłami w pianie, jak i w sprayu, co nie ogranicza przyszłych decyzji.

Leave a Reply